بهترین دوربین فیلمبرداری 2018 کدام است؟

پیش‌تر تاریخچه‌ای مختصر درباره‌ی شرکت کانن (Canon) و نیکون (Nikon)، از بهترین برندهای تولیدکننده‌ی انواع دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، به‌ حضورتان تقدیم کردیم. در این مقاله نیز قصد داریم بهترین دوربین‌های فیلمبرداری با قابلیت تعویض لنز را به شما خوبان معرفی کنیم.

قبل از هر چیز، هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک دوربین فیلمبرداری باید مشخص کنیم که از دوربینی که میخواهیم بخریم چه انتظاری داریم؛ آیا دنبال بهترین دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای هستیم یا بهترین دوربین عکاسی که فیلمبرداری هم می‌کند؟ اولویت با کیفیت عکسبرداریِ دوربین است، یا کیفیت فیلمبرداری؟ آیا بهترین دوربین عکاسی، بهترین دوربین فیلمبرداری نیز هست؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤالات دو راه پیش رو داریم؛ یا باید تعداد زیادی از دوربین‌های موجود را تهیه و مورد بررسی دقیق قرار داد، یا از تجربه‌ی دیگران بهره برد. با توجه به قیمت بالای دوربین‌های DSLR، تهیه و بررسی مستقیمِ بیش از 10 دوربین رده بالای فیلمبرداری از این نوع، نیازمند اختصاص بودجه‌ای سنگین است. ما ناگزیر باید به مراجع معتبری همچون سایت DPreview و …  رجوع کنیم که به بررسی تخصصی دوربین عکاسی و فیلمبرداری می‌پردازند. بنابراین برای انتخاب 10 تا از بهترین دوربین‌ های فیلمبرداری، تعداد زیادی از دوربین‌های موجود در این سایت‌ها و دیگر سایت‌های خارجی و داخلی را به دقت بررسی کرده، با شرایط و بازار ایران تطبیق دادیم تا به بهترین انتخاب‌ها برسیم. تا انتهای این مقاله با ما در دیجیت نست همراه باشید.

باوجود تعدُد گجت ها و دوربین‌هایی که روزانه وارد بازار می‌گردد، عکس و دوربین عکاسی هنوز هم جایگاه ویژه و مهمی بین کاربران مختلف دارد. این موضوع در مورد فیلم و دوربین فیلم‌برداری نیز کاملاً صادق است. در این میان صدها مدل دوربین فیلمبرداری از برندهای مختلف تولید می‌شوند که ادعای «بهترین دوربین فیلمبرداری» بودن را دارند. لذا انتخاب و خرید دوربین فیلمبرداری مناسب توسط کاربران، نیازمند کمی تحقیق و پرس‌وجو است.

تا همین چند سال اخیر، معمول‌ترین دوربین فیلمبرداری خانگی، دوربین‌های هندی کم بود با نوارهای مغناطیسی DV که خود به‌اندازه‌ی دوربین‌های کوچک امروزی بودند. تبدیل فیلم‌های ضبط شده روی این نوارها به فرمت یا کاستی که بتوان آن را راحت دید و بایگانی کرد، خود دردسری بود بزرگ. اگر هم شغلی مانند عکاس حرفه‌ای یا خبرنگار داشتید باید حداقل دو یا سه نوع دوربین و طبعاً مقدار زیادی لوازم جانبی دوربین، از قبیل انواع لنز (Lens)، فلش (Flash)، نگاتیو، فیلتر نوری و سه‌پایه با خود حمل می‌کردید. اما امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر فناوری‌های مختلف کامپیوتری و اپتیکی و نیز کوچک‌تر شدنِ هرروزه‌ی تراشه‌های پردازنده، دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری نیز دچار تحولات زیادی شده‌اند، به‌طوری‌که سالانه ده‌ها، بلکه صدها مدل دوربین جدید وارد بازار می‌شوند که به کاربرانشان قدرتی بی‌حدوحصر برای عکاسی و فیلمبرداری داده‌اند. اینجاست که قبل از هر چیز باید تعیین کنیم به کدام دوربینی و برای چه‌کاری نیازمندیم.

 

دوربین DSLR چیست؟

با توجه به‌عنوان این مقاله، فرض بر این است که بهترین دوربین DSLR برای فیلمبرداری مدنظر است. بنابراین علاوه بر کیفیت در عکاسی، توانایی و کیفیت فیلمبرداری دوربین نیز مهم است. لازم به ذکر است که دوربین DSLR یا Digital Single Lens Reflex به آن دسته از دوربین‌های دیجیتال گفته می‌شود که از یک سیستم مکانیکی شامل چند آینه‌ و منشور 5 وجهی (پنتاپریسم Penta Prism) برای هدایت نور از لنز به منظره‌یاب نوری (چشمی) استفاده می‌کنند. اخیراً دوربین‌های DSLR بدون آینده یا Mirrorless نیز وارد بازار شده‌اند که اتفاقاً همین امر باعث بهبود چشمگیر کیفیت فیلمبرداری و افزایش سرعت شاتر در اینگونه دوربین‌ها شده است. علاوه بر مکانیسم مکانیکی نوردهی، این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های کامپکت سنسور بسیار بزرگ‌تر با تاخیر ناچیز درحد صفر دارند. خصوصیت مهم دیگر دوربین دی اس ال آر قابل تعویض بودن لنز آنها است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که دوربین‌های DSLR حرفه‌ای‌تر از دوربین‌های کامپکت باشند.

با استفاده از یک دوربین DSLR می‌توانید از همه چیز و در همه حال عکس بگیرید. از شرایط عادی استودیویی گرفته تا عکاسی در شب و عکاسی ورزشی. اخیراً توانایی فیلمبرداری باکیفیت نیز به امکانات این دوربین‌های حرفه‌ای افزوده شده است. ممکن است تصور کنید که قدرت و کیفیت دوربین‌های DSLR تنها به کارِ عکاسان حرفه‌ای می‌آید. درحالیکه اگر لحظه‌ای به این فکر کنیم که کار دوربین عکاسی یا فیلمبرداری همانا ثبت و ضبط لحظاتی است که تنها یک‌بار زندگی می‌کنیم، مجاب می‌شویم که همه نیازمند یک دوربین باکیفیت هستیم. البته که کم نیستند کاربرانی که می‌خواهند خاطراتشان را با بهترین کیفیت ثبت کنند! بنابراین با ما همراه باشید تا بهترین دوربین‌ها را با هم بررسی کنیم.

 

10 مدل از بهترین دوربین های فیلمبرداری DSLR

ویژگی‌ها و امکانات مربوط به فیلمبرداری در هنگام خرید یک دوربین جدید، فاکتوری تعیین کننده در انتخاب بهترین دوربین DSLR مناسب برای فیلم‌برداری است. خبر خوب این است که در حال حاضر، بسیاری از دوربین‌های عکاسی DSLR از توانایی فیلم‌برداری باکیفیت بالا، از قبیل Full HD، UHD ،HD و 4K و با رزولوشن‌هایی از 1920 × 1080 تا 3840 × 2160 نیز برخوردار هستند.

همان‌طور که اغلب شما دوستان می‌دانید، بخش عمده‌ی بازار جهانی دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری تنها در اختیار چند برند انگشت‌شمار است که معتبرترین آنها عبارت‌اند از (به ترتیب الفبایی): Canon، Fujifilm، Kodak، Nikon، Olympus، Panasonic ،Sony. برندهای دیگری نیز وجود دارند اما یا سهم کمتری از بازار دارند یا دوربین DSLR تولید نمی‌کنند یا در ایران فروش کمتری دارند، همچون Haselbelad و Leica که در ایران کمتر فروش دارند یا Samsung که در بازار دوربین‌های کامپکت نسبتاً موفق‌ است اما در تولید DSLR به‌اندازه‌ی رقبای قدَر قُدرتِش محبوب نیست.

جالب است بدانید که از بین هفت برند معروفی که برشمردیم، Canon (که شاید معروفترین نیز باشد)، تمرکز خود را بیشتر بر کیفیت عکس‌برداری معطوف کرده است تا فیلم‌برداری! لذا دور از انتظار نیست اگر تنها یکی از دوربین‌های تولید کمپانی Canon در لیست 10 بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR وجود داشته باشد، آن‌هم در زمانه‌ای که از فول اچ‌دی (Full HD) و الترا اچ‌دی (Ultra HD) گذشته و وارد عصر 4k شده‌ایم اما Canon کمتر دوربینی ارائه کرده است که کیفیت فیلمبرداری آن در حد رقبایی همچون Sony و Panasonic باشد!

به‌هرحال اگر شما نیز به دنبال یک دوربین فیلمبرداری خوب هستید، قبل از خرید 10 مدل دوربین زیر را در نظر بگیرید، شاید بهترین دوربین فیلمبرداری مناسب شما در این لیست وجود داشته باشد!

توجه داشته باشید که جز 3 دوربین اول که بدان‌ها امتیازات طلایی، نقره‌ای و برنزی داده‌ایم، ترتیب ارائه‌ی 10 دوربینی که در ادامه به‌عنوان بهترین دوربین‌های فیلمبرداری معرفی شده‌اند تصادفی بوده و شماره‌ای که به هر یک از دوربین‌ها اختصاص داده شده است به‌منظور ارزش‌گذاری آن نیست.

 

1 . Panasonic Lumix DC-GH5

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ کیفیت بالا با بیشترین امکانات فیلمبرداری

دوربین Panasonic-Lumix-DC-GH5

در سال‌های اخیر دوربین‌های سری لومیکس GH ازشرکت پاناسونیک توانسته‌اند خود را در بین کاربران ازنظر فیلمبرداری، عالی جلوه دهند. مدل GH5 از این سری نیز با پشتیبانی از فرمت‌های فیلمبرداری همچون 4k/24P DCI/UHD 4K/30p و 4K/60p از چنان کیفیت و امکاناتی برخوردار است که برخی از فیلمسازان حرفه‌ای از این دوربین برای فیلمبرداریِ فیلم‌های سینمایی یا مستند استفاده می‌کنند. با استفاده از دوربین عکاسی و فیلمبرداری DC-GH5 لومیکس وارد سرزمینی از ویدئوهای حرفه‌ای خواهید شد.

ارزان ترین هدفون های 2019 کدامند؟
مشاهده کنید!

دوربین GH5 پاناسونیک یک دوربین فیلمبرداری است که در کنار کیفیت بالای فیلم‌برداری، همچون 4K/60P، دارای بدنه‌ای خوش‌دست و راحت و نیز امکانات فیلمبرداری زیاد است. ابزارها و کنترلرها چنان روی بدنه تعبیه شده‌اند که کاربر هنگام عکاسی یا فیلم‌برداری فقط باید روی سوژه‌ی خود تمرکز کند نه استفاده از دوربین. این دوربین برای کسانی که هم عکاسی می‌کنند و هم بهترین دوربین فیلمبرداری را می‌خواهند، بسیار مناسب است.

دوربین‌های دیگری (همچون A7R III سونی) نیز وجود دارند که از لحاظ کیفیت فیلمبرداری با دوربین DC-GH5 لومیکس برابری کنند اما هم به مراتب از Lumix DC-GH5 گرانتراند، هم امکاناتِ حین فیلمبرداریِ هیچکدام در حد DC-GH5 لومیکس نیست.


این ویژگی‌های کلیدی، دوربین Panasonic Lumix DC-GH5 را یکی از بهترین دوربین‌ها می‌کند:

 • سنسور تصویر 20 مگاپیکسلی
 • لرزش‌گیر 5 محوره
 • ضبط فیلم 4K
 • فیلمبرداری Full HD تا 180 فریم بر ثانیه که امکان فیلم برداری آهسته 7.5x را فراهم می کند
 • عکاسی 9 فریم در ثانیه با فوکوس خودکار
 • فوکوس اتوماتیک پیشرفته DFD
 • فوکوس خودکار جوی استیکی
 • Wi-Fi ،NFC و بلوتوث
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Panasonic Lumix DC-GH5

دیگر مزایای دوربین لومیکس DC-GH5:

 • مشخصات و ابزارهای ویدیویی در سطح عالی هستند.
 • بدنه از آلیاژ منیزیمی ساخته شده است که در عین سبک بودن، آن را برای آب‌وهوای مختلف مناسب می‌سازد.
 • LCD لمسی باکیفیت که اعمال تنظیمات را راحت‌تر می‌کند.

معایب:

 • فوکوس خودکار در حالت ویدئو کمی لگ دارد، به این معنی که اندکی تأخیر دارد.

 

2 . Panasonic Lumix DMC-GX85

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ نوآوری در لنز و سبک ترین وزن

GX85 یک دوربین دارای استاندارد جدید Micro Four Thirds (4/3 میکرو) در سنسور و لنز آن است. Micro Four Thirds استانداردی جدید در نوع سوارشدن لنز روی دوربین‌های DSLR (با لنز قابل تعویض) است که در آن ضخامت این دوربین ها به مقدار چشمگیری کاهش یافته، درحالی‌که همچنان از همان سنسورهای تصویر 4/3 (چهار سوم) استفاده می‌شود که در دوربین‌های دارای سیستم Four Thirds وجود دارند. لذا دوربین‌های Micro Four Thirds کیفیت بالای عکس‌برداری را در کنار سبکی و آزادی بیشتر ارائه می‌کنند.

دوربین GX85 پاناسونیک قابلیت فیلمبرداری و توانایی ضبط 4K/30P 1080P/60P را با استفاده از کدک 100 Mbps دارد. فوکوس عالی و تنظیمات میکروفون، و همچنین یک صفحه لمسی بزرگ از ویژگی‌های این دوربین می‌باشد. GX85 بسیاری از قابلیت‌های ویدئویی را در یک بدنه‌ی جمع‌وجور دارد که آن را برای استفاده در یک شغل حرفه‌ای مناسب می‌سازد. ازنظر اقتصادی نیز، GX85 دوربینی به‌صرفه است. با این اوصاف، دوربین GX85  لومیکس برای افرادی که زیاد سفر می‌کنند و نیاز به دوربینی سبک و با کیفیت بالا دارند، بسیار مناسب است.


ویژگی‌های کلیدی دوربین Panasonic Lumix DMC-GX85 عبارت‌اند از:

 • سنسور MOS16 مگاپيکسلی
 • شاتر الکترومغناطیسی
 • عمق AF Defocus نمایشگر
 • صفحه‌نمایش لمسی 1.04 مگاپیکسلی
 • کیفیت ویدیوی 4K
 • لرزش گیر 5 محوره
 • وای فای

 

سایر مزایای دوربین:

 • سنسور آپدیت شده‌ی آن جزئیات بهتری ارائه می‌دهد،
 • بدنه نازک و سبک‌تر و کیفیت ساخت بالا،
 • گزینه‌های کنترل متعدد.

معایب:

 • هیچ پورتی برای هدفون و میکرفون وجود ندارد.

 

3 . Fujifilm X-T2

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ اتوفوکوس عالی با بیشترین کنترل ممکن

Fujifilm به‌عنوان یک کهنه‌کار ژاپنیِ وسواسی، سعی کرده است تا در عین حفظ ظاهری ساده و بی‌ادعا، شرکت فوجی فیلم بیشترین قابلیت‌های ممکنِ یک دوربین را در مدل X-T2 خود به کار ببرد. کیفیت تصویر چه در فرمت خام، یا همان Raw، و چه در فرمت JPEG عالی می‌باشد. X-T2 باقابلیت‌هایی همچون فوکوس فوق العاده‌ی 325 نقطه‌ای، سنسور تصویر 24 مگاپیکسلی و کیفیتی که در فیلم‌برداری 4K دارد، خود را لایق عنوان «بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR» کرده است. در یک نورپردازی خوب، عملکرد و کیفیت دوربین Fujifilm X-T می‌تواند فراتر از آنچه که درباره‌ی آن فکر کنید باشد.

دوربین عکاسی و فیلم برداری Fujifilm X-T برای شرایط آب و هوایی مختلف بهینه شده است. لذا این دوربین حرفه‌ای برای کسانی که زیاد طبیعت گردی کرده و نیازمند عکاسی و فیلم‌برداری با کیفیت از طبیعیت هستند،


ویژگی های کلیدی دوربین Fujifilm X-T2، به عنوان بهترین دوربین فیلمبرداری فوجی فیلم:

 • حسگر X-Trans CMOS III 24 مگاپیکسلی
 • فوکوس خودکار 325 نقطه ای
 • جوی استیک AF
 • فیلم برداری 4K/UHD با 30 فریم در ثانیه تا 10 دقیقه (30 دقیقه با استفاده از گریپ)
 • عکس برداری پیوسته 8 فریم بر ثانیه با فوکوس خودکار
 • عکس برداری پیوسته 5 فریم در ثانیه با live view
 • سوکت USB 3.0

 

مزایا دیگر دوربین Fujifilm X-T:

 • کیفیت عکس عالی
 • فوکوس خودکار فوق العاده
 • کیفیت عالی و پرجزئیات فیلمبرداری 4K.

 

معایب:

 • عملکرد فوکوس خودکار وابسته به لنز است.
 • عمر باطری دوربین نسبتاً کم است.
 • بدون گریپ، حداکثر فیلمبرداری 4K ده دقیقه است.

 

4 . Nikon D500

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ به صرفه ترین دوربین 4K

نیکون از معدود کمپانی‌هایی است که از سال 1917 به‌طور تخصصی درزمینه‌ی دوربین و محصولات نوری (Optics) فعالیت می‌کند و بس! این پیر دنیادیده از ابتدا در طراحی و تولید لوازم عکاسی ازجمله عدسی‌ها و لنزهای پیشرو، موتورهای اولتراسونیک، تکنولوژی نورسنجی سه‌بعدی، مدارها و پردازنده‌های قدرتمند تصویری پیشتاز بوده است. لنزها یا دوربین‌های تولید نیکون ۲۸ سال پی‌درپی در جشنواره‌های جهانی، همچون جشنواره‌ی عکاسی DIWA برنده‌ی بهترین و باکیفیت‌ترین لنز و دوربین از بوده است. چندین دوربین -مانند سری D5- از این برند برازنده‌ی کسب عنوان بهترین دوربین فیلمبرداری هستند که در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

دوربین Nikon D500 از مدل‌های میان‌رده‌ی شرکت نیکون از سری Nikon D5 است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای آن دسته کاربران باشد که کیفیت بالای فیلم‌برداری را در کنار عکس برداری عالی از دوربین‌های نیکون انتظار دارند. نیکون D500 دوربینی است که باوجودیکه در ژانویه 2016 معرفی شده و کمپانی نیکون پس از آن چندین مدل دیگر را روانه‌ بازار کرده است، همچنان یکی از محبوب‌ترین مدل‌های این برند می‌باشد. خصوصیاتی همچون سنسور 21 مگاپیکسلی CMOS، بافر بالا، وجود 5 پردازنده‌ی تصویر و در نهایت کیفیت ویدئوی 4K/UHD این دوربین را شایسته‌ی عنوان بهترین دوربین فیلم‌برداری می‌کند. این دوربین با آپشن های مختلف در بازار موجود است که قیمت حداقلی آن کمتر از سایر رقباست. با توجه به کیفیت خوب و قیمت ارزان دوربین Nikon D500، می‌توان آن را گزینه‌ای مناسب و به صرفه برای دانشجویان عکاسی و هنر دانست.


ویژگی‌های کلیدی دوربین Nikon D500 که آن را بهترین دوربین فیلمبرداری ساخته است:

 • حسگر 21 مگاپیکسلی CMOS
 • پردازش سریع تصویر
 • عکاسی با سرعت 10 فریم در ثانیه
 • اتو فوکوس 153 نقطه‌ای سوژه
 • حداکثر سرعت شاتر 1/8000 ثانیه
 • دارای Bluetooth ،USB3 و وای فای
 • دارای GPS.
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Nikon D500

 

مزایای دیگر دوربین:

 • کیفیت فیلمبرداری عالی
 • سیستم فوکوس خودکار سریع و کارا
 • امکان برداشت 200 شات در ثانیه با فرمت RAW.

 

معایب:

 • دوربین لرزش گیر ندارد.

 

5 . Canon EOS-5D Mark IV

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ دوربین استودیویی مجهز به پیشرفته ترین تکنولوژی‌ها

یکی دیگر از هفت‌خواهران ژاپنیِ دوربین ساز، کمپانی‌ معروف و محبوب شرکت کانن (Canon) است. هر جا که صحبت از بهترین دوربین فیلمبرداری (به‌ویژه عکاسی) باشد، کانن نیز حتماً آنجا حضور دارد! اگرچه دوربین‌های ساخت کانن بیشتر بر عکاسی حرفه‌ای متمرکزاند تا فیلمبرداری، اما پرچم‌دارانی مانند Canon EOS-5D Mark IV هم از شرکت کانن هستند که کیفیت فیلمبرداری خود را پا به‌پای کیفیت عکاسی ارتقاء داده‌اند. دوربین EOS-5D Mark IV با ویژگی‌هایی همچون سنسور تصویر 30 مگاپیکسلیِ CMOS، پردازنده‌ی +DIGIC 6، سیستم اتو فوکوس با پیکسل‌های دوگانه (Dual Pixel AF system) و رزولوشن 4K خود را در لیست بهترین دوربین‌های DSLR مناسب فیلمبرداری جا داده است.

تاریخچه شرکت نیکون
مشاهده کنید!

دوربین Canon EOS-5D Mark IV از طرفی با سنسور تصویر مدرن خود حساسیتی از 50 تا 102400 را ارائه می‌کند، و از سویی با استفاده از سیستم اتو فوکوس با پیکسل‌های دوگانه، امکان فوکوس و تشخیص چهره‌ی واکنش پذیر و موثری را در حالت‌های live view و movie mode فراهم می‌آورد. این دوربین یکی از بهترین دوربین ها برای عکاسی استودیویی و خبری بوده و چندان به کار عکاسی ورزشی نمی‌آید، لذا برای افرادی که کار استودیویی می‌کنند بسیار مناسب است.


ویژگی‌های کلیدی دوربین Canon EOS-5D Mark IV که آن را بهترین دوربین فیلمبرداری ساخته است:

 • حسگر 30 مگاپیکسلی Full frame (36 x 24 mm) با تکنولوژی جدید
 • سیستم اتو فوکوس با پیکسل دوگانه (Dual Pixel AF system)
 • فوکوس و تشخیص چهره‌ی مؤثر در حالت‌های live view و movie mode
 • پردازنده‌ی قدرتمند +DIGIC 6
 • حداکثر سرعت شاتر 1/8000 ثانیه
 • دارای Bluetooth ،USB3 ،NFC و وای فای 802.11b/g/n
 • دارای GPS.
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Canon EOS-5D Mark IV

 

مزایای دیگر دوربین:

 • کیفیت بالای فیلمبرداری و عکسبرداری چهره
 • سیستم فوکوس پیشرفته
 • امکان برداشت 200 شات در ثانیه با فرمت RAW.

 

معایب:

 • دوربین لرزش گیر ندارد
 • عدم وجود فلش سرخود.

 

6 . Sony Alpha a6500

بهترین دوربین فیلمبرداری؛ کیفیت فیلمبرداری چشمگیر و عکاسی ورزشی

درباره‌ی کمپانی سونی (SONY)، غول بزرگ صوتی تصویری، همین بس که به تنهایی عهده‌دار تولید بهترین دوربین‌های فیلمبرداری سینمایی برای هالیوود است! لذا نمی‌توان از بهترین دوربین فیلمبرداری حرف زد درحالی‌که به هیچ‌یک از دوربین‌های ساخت سونی چیزی نگفت. دوربین سونی A6500 نیز از آن وسایلی است که بدون تعریف و توصیف، خود را به‌واسطه‌ی کیفیت بالای تصویر، به باشگاه بهترین‌ها تحمیل می‌کند! کیفیت عکس و کیفیت ویدئوی 4K هرکدام خارق‌العاده هستند و سیستم فوکوس اتوماتیک دوربین بسیار عالی کار می‌کند.

SONY A6500 برای کسانی که عکاسی ورزشی و اکشن انجام می‌دهند بسیار مناسب است. این دوربین از سری دوربین‌های بدون آینه‌ی (mirrorless) سونی است و با بهره گیری از حافظه‌ی بافر سریع 8 تا 11 فریم در ثانیه را با فوکوس خودکار عکاسی می‌کند.


برخی از ویژگی‌های کلیدی دوربین Sony a6500 ازاین‌قرارند:

 • سنسور 24 مگاپیکسلی CMOS APS-C
 • فوکوس 425 نقطه‌ای
 • صفحه‌نمایش لمسی
 • لرزش گیر 5 محوره
 • عکسبرداری مداوم با سرعت 11 فریم در ثانیه و با فرمت JPEG/100 و 300/Raws
 • حداکثر سرعت شاتر 1/4000 ثانیه
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Sony Alpha a6500

 

مزایای دیگر دوربین:

 • کیفیت عکس عالی
 • سیستم فوکوس خودکار سریع و کارا
 • فیلم‌برداری باکیفیت 4K و کنترل متعدد آن

 

معایب:

 • ضعف در تغییر فرمت RAW.

 

7 . Sony Alpha a7R III

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ همه کاره با سنسور تصویر 42 مگاپیکسلی

یکی دیگر از محصولات کمپانی سونی، دوربین بدون آینه‌ی دیگری به نامِ SONY A7R III است که به‌عنوان دوربینی همه‌کاره عکس‌ها و فیلم‌هایی با بهترین کیفیت ثبت می‌کند. ما دوربین Sony a7R III را برای این موضوع انتخاب کردیم چراکه این دوربین سنسور تصویر قدرتمند 42 مگاپیکسلی، فوکوس اتوماتیک (425 نقطه‌ای) مثال‌زدنی، شاتر سریع، قابلیت فیلم‌برداری با بهترین کیفیت 4K و لرزش گیر شگفت‌انگیز را یکجا در اختیار شما می‌گذارد تا بتوانید به بهترین نحو هنرنمایی کنید. فوکوس 425 نقطه‌ای خودکار، سریع و دقیق، یک مزیت مهم این دوربین به شمار می‌آید که به شما این امکان را می‌دهد تا به‌سرعت روی نقطه‌ای که می‌خواهید فوکوس کنید. ترکیب دوربین سونی Sony Alpha a7R III با یکی از لنزهای سری high-end G، آن را تبدیل به دوربینی خارق‌العاده، انعطاف پذیر و کاندیدایی بی‌رقیب برای عنوان «بهترین دوربین فیلمبرداری» همزمان با «بهترین دوربین عکاسی» می‌کند.

دوربین همه کاره‌ی Sony a7R III برای تمام افرادی که به نوعی نیازمند عکاسی و فیلمبرداری با کیفیت بالا هستند مناسب بوده و می‌تواند تجربه‌ی لذت محض عکاسی و فیلمبرداری را برای کاربر خود بیافریند.


ویژگی‌های کلیدی دوربین Sony a7R III که آن را بهترین دوربین فیلمبرداری ساخته است:

 • حسگر 42 مگاپیکسلی BSI CMOS
 • پردازش سریع تصویر
 • عکاسی با سرعت 10 فریم در ثانیه در حالت منظره یاب، 8 فریم در ثانیه در حالت live view
 • اتو فوکوس 425 نقطه‌ای و ردیابی سریع سوژه
 • لرزش گیر 5 محوره که مناسب عکاسی در شب می‌باشد.
 • حداکثر سرعت شاتر 1/8000 ثانیه
 • وجود دو Slot (شیار) برای ذخیره اطلاعات که شامل یک SD UHS-I و یک UHS-II می‌باشد.
 • دارای NFC ،Bluetooth ،USB3 و وای فای استاندارد 802.11b/g/n
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Sony Alpha a7R III

 

سایر مزایای دوربین:

 • کیفیت فوق العاده عکاسی
 • کیفیت ضبط فیلم‌برداری 4K بسیار بالا می‌باشد.
 • عمر باطری طولانی می‌باشد.

 

معایب:

 • زمان ارسال داده‌ها و اطلاعات در حالت عکاسی پشت سرهم (Burst mode) کمی تأخیر دارد.
 • محدوده فوکوس شده را به‌سختی میتوان تشخیص داد.

 

8 . Sony Alpha a7S II

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR؛ حساسیت و سرعت بسیار بالا

دوربین عکاسی 12 مگاپیکسلی A7S II یکی دیگر از بهترین دوربین‌های بدون آینه‌ و با سنسور CMOS سونی است که می توانید لنز آن را تغییر دهید. ارائه حساسیت فوق العاده بالا و لرزش گیر 5 محوره، دوربین A7S II را بدل به دوربینی عالی برای ضبط تصاویر و فیلم‌ها در روشنایی‌های مختلف می‌کند. A7S II با کیفیت‌های 4K و Full HD میتواند 120 فریم بر ثانیه ضبط کند. حساسیت ISO این دوربین بسیار بالا بوده و از 50 تا 4096001 قابل‌تغییر است. این دوربین نیز مانند سایر دوربین‌های سونی مجهز به امکانات ارتباطی خوبی است. A7S II سونی برای کسانی که معمولا در نور کم عکاسی و فیلمبرداری می‌کنند مناسب است.

 

ویژگی‌های کلیدی دوربین Sony a7R III که آن را بهترین دوربین فیلمبرداری ساخته است:

 • حسگر 12 مگاپیکسلی CMOS
 • پردازش سریع تصویر
 • لرزش گیر 5 محوره که مناسب عکاسی در شب می‌باشد.
 • حداکثر سرعت شاتر 1/8000 ثانیه
 • دارای NFC ،Bluetooth و وای فای استاندارد 802.11b/g/n
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Sony Alpha a7S II

 

مزایا:

 • سنسور فیلم‌برداری در نور کم عالی عمل می‌کند.
 • فیلم‌برداری باکیفیت 4k با سرعت 120 فریم بر ثانیه.
 • لرزش گیر دارای 5 محور

 

معایب:

 • دکمه‌های کوچک و اذیت کننده
 • عمر باطری کم.

 

9 . Sony Cyber-shot RX10 IV

بهترین دوربین فیلمبرداری؛ قدرتمندترین لنز ثابت (SLR-like یا bridge)

این دوربین از نوع دوربین‌های شبه اس ال آر (SLR-like یا bridge) است که لنز آنها را نمی‌توان عوض کرد. با این وجود کیفیت ویدئوی 4K دوربین Sony RX10 IV را می‌توان یکی از مهمترین ویژگی‌های اصلی این دوربین برشمرد. لنز دوربین سونی RX10 IV یکی از دقیق‌ترین‌هاست که بیشترین زوم اپتیکال (25x) را به کاربر خود ارائه می‌کند. این دوربین نیز بدون آینه بوده و سنسور تصویر 20 مگاپیکسلی آن از نوع BSI-CMOS است و با سرعت شاتر بالای خود می‌تواند 24 فریم در ثانیه عکسبرداری کند. به‌علاوه صفحه‌نمایش لمسی، منوهای طراحی شده جدید و اتصال بلوتوث به دوربین میتواند برای شما لذت‌بخش باشد.

بهترین هدفون های سال 2018 کدامند؟
مشاهده کنید!

دوربین Sony RX10 IV برای عکاسی و فیلم‌برداری باکیفیت بالای ورزشی، اکشن و حیات‌وحش مناسب می‌باشد.


ویژگی‌های کلیدی دوربین Sony RX10 IV

 • سنسور 20 مگاپیکسلی BSI-CMOS
 • فوکوس 315 نقطه‌ای
 • عکس برداری 24 فریم بر ثانیه JPEG + Raw، با AF (اتوفوکوس)
 • فیلم‌برداری پر جزئیات 4K
 • صفحه لمسی
 • اتصال بلوتوث
 • به‌روزرسانی منوها
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Sony Cyber-shot RX10 IV

 

سایر مزایا:

 • لنز بلند و دقیق
 • کیفیت عکس عالی
 • کیفیت فیلم‌برداری و قابلیت‌های آن عالی می‌باشد

 

معایب:

 • قیمت بالا
 • دوربین اندکی بزرگ و سنگین می‌باشد.

10 . Sony Cyber-shot DSC-RX100 V

بهترین دوربین فیلمبرداری کامپکت؛ قدرت عکاسی و فیلمبرداری بالا

گول ظاهر ساده و کوچک دوربین Sony RX100 V را نخورید! زیر این ظاهر ساده و مینیمال یکی از پیشروترین دوربین‌های سونی خوابیده است. عکاسی 24 فریم در ثانیه، فیلم‌برداری 4K و سیستم فوکوس اتوماتیک 315 نقطه از قابلیت‌های این دوربین است. دوربین Sony RX100 V در حقیقت یک دوربین کامپکت شبه SLR است. اگرچه مدل های دیگری نیز وجود دارد که از بعضی جهات بهتر از دوربین RX100 V عمل می‌کنند، اما این یکی از بهترین دوربین‌های کامپکت با قابلیت فیلمبرداری بسیار بالا در بازار امروز است. دوربین Sony RX100 V یک دوربین خوب خانگی بوده و برای کسانی مناسب می‌باشد که علاقه دارند آخرین و بروزترین تکنولوژی روز را با خود حمل کنند. این دوربین برای عکسبرداری و فیلمبرداری در زمینه‌ی ورزشی و اکشن مناسب نیست.


مشخصات کلیدی دوربین Sony Cyber-shot DSC-RX100 V

 • سنسور BSI-CMOS 20 مگاپیکسلی
 • لنز 24-70 F1.8-2.8
 • عکسبرداری 24 فریم در ثانیه با فرمت های JPEG + Raw با فوکوس خودکار
 • سیستم فوکوس 315 نقطه‌ای
 • ضبط ویدئو باکیفیت 4K
 • ضبط فیلم باکیفیت و نرخ فریم بالا
از کجا بخریم: دوربین فیلمبرداری Sony Cyber-shot DSC-RX100 V

 

مزایا:

 • کیفیت عکس عالی می‌باشد.
 • قابلیت فیلم‌برداری slow-motion دارد.
 • 24 فریم در ثانیه عکاسی می‌کند.

 

معایب:

 • منوی دوربین اندکی گیج‌کننده است.
 • تاچ اسکرین ندارد.
 • قیمت آن بالا می‌باشد.
 • عمر باطری محدود است.

 

 

جدول مقایسه بهترین دوربین‌های فیلمبرداری DSLR

در جدول زیر می‌توانید ویژگی‌های کلیدی هر یک از 10 دوربین فیلمبرداری برتر را که معرفی شد ببینید و با هم مقایسه کنید:

 

ویژگی‌ها دوربین لومیکس جی اچ 5Lumix GH5 دوربین لومیکس جی اچ 85Lumix GH85 دوربین فوجی فیلم اکس تی 2Fujifilm X-T2 دوربین نیکون d500Nikon D500 دوربین کانن 5DCanon 5D دوربین سونی آلفا 6500Sony ∝-6500 دوربین سونی آلفا 7RSony ∝-7R دوربین سونی آلفا 7sSony ∝-7S دوربین سونی RX10Sony RX10 دوربین سونی سایبرشات RX100Sony RX100
حدود قیمت ($) 2000 دلار
(فقط بدنه)
 800 دلار
(لنزw/12-32)
 1900 دلار
(لنزw/18-55)
 1890 دلار
(فقط بدنه)
 4400 دلار
(لنزw/24-70)
 1400 دلار
(فقط بدنه)
 3200 دلار
(فقط بدنه)
 3000 دلار
(فقط بدنه)
 1700 دلار
(با لنز ثابت)
 1000 دلار
(کامپکت)
نوع بدنه SLR-style mirrorless Rangefinder-style mirrorless SLR-style mirrorless Mid-size SLR Mid-size SLR Rangefinder-style mirrorless SLR-style mirrorless SLR-style mirrorless SLR-like (bridge) Compact
 تعداد پیکسل موثر (مگاپیکسل)  20 Mpx  16 Mpx  24 Mpx  21 Mpx  30 Mpx  24 Mpx  42 Mpx  12 Mpx  20 Mpx  20 Mpx
نوع و اندازه‌ی سنسور  CMOS Four Thirds 17.3 x 13 mm CMOS Four Thirds 17.3 x 13 mm CMOS APS-C 23.6 x 15.6 mm CMOS APS-C 23.5 x 15.7 mm CMOS Full frame 36 x 24 mm CMOS APS-C 23.5 x 15.6 mm BSI-CMOS Full frame 35.9 x 24 mm  CMOS Full frame 35.6 x 23.8 mm BSI-CMOS 1″ (13.2 x 8.8 mm)  BSI-CMOS 1″ (13.2 x 8.8 mm)
حداکثر وضوح 5184 x 3888 4592 x 3448 6000 x 4000 5568 x 3712 6720 x 4480 6000 x 4000 7952 x 5304 4240 x 2832 5472 x 3648 5472 x 3648
فرمت‌های فیلمبرداری  MPEG-4, AVCHD, H.264  MPEG-4, AVCHD  MPEG-4, H.264  MPEG-4, H.264  MPEG-4, Motion JPEG  MPEG-4, AVCHD, XAVC S  MPEG-4, AVCHD, XAVC S  MPEG-4, AVCHD, XAVC S  AVCHD, XAVC S  MPEG-4, AVCHD, XAVC S
نقاط فوکوس 225 49 325 153 61 425 425 169 315 315
اتوفوکوس (AF) Contrast Detect (sensor),
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Touch,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Touch,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Touch,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Touch,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Touch,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Single,
Continuous,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Touch,
Face Detection,
Live View.
Contrast Detect (sensor),
Phase Detect,
Multi-area,
Center,
Selective single-point,
Tracking,
Single,
Continuous,
Face Detection,
Live View.
حساسیت ISO  Auto, 200-25600 (expands to 100-25600)  Auto, 200-25600 (expands down to 100)  Auto, 200-12800 (expands to 100-51200)  ISO 100 – 51200 (expandable to 50 – 1640000)  Auto, 100-32000 (expands to 50-102400)  Auto, 100-25600 (expandable to 51200)  Auto, 100-32000 (expands to 50-102400)  Auto, 100-102400 (expands to 50-409600)  Auto, 100 – 12800 (expands to 64-25600)  Auto, 125-12800
سرعت شاتر  1/8000 sec  1/4000 sec  1/8000 sec  1/8000 sec  1/8000 sec  1/4000 sec  1/8000 sec  1/8000 sec  1/2000 sec  1/2000 sec
لزرشگیر (سیستم تثبیت تصویر)     Sensor-shift
5 محوره
 Sensor-shift
5 محوره
 ندارد  ندارد  ندارد  Sensor-shift
5 محوره
 Sensor-shift
5 محوره
 Sensor-shift
5 محوره
 اختیاری  اختیاری
فلش داخلی ندارد دارد ندارد ندارد ندراد دارد ندارد ندارد دارد دارد
صفحه نمایش  3.2″ Touch  3″ Touch  3  3.2″ Touch  3.2″ Touch  3″ Touch  3″ Touch  3  3″ Touch  3
واسط‌های ارتباطی USB 3.1,
HDMI,
802.11b/g/n/ac WiFi, Bluetooth 4.2 LE,
Microphone port,
Headphone port,
Remote control (via cable release or smartphone).
USB 2.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
NFC,
Remote control (via smartphone).
 USB 3.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
Microphone port,
Remote control (via smartphone or wired remote).
 USB 3.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi, Bluetooth LE,
Microphone port,
Headphone port,
Remote control (Optional, wired or wireless ).
 USB 3.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
NFC,
Microphone port,
Headphone port,
Remote control (wired, wireless, or smartphone).
 USB 2.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
NFC,
Microphone port,
Remote control (via smartphone).
 USB 3.1,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi, Bluetooth,
NFC,
Microphone port,
Headphone port,
Remote control (wired, wireless, smartphone).
 USB 2.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
NFC,
Microphone port,
Headphone port,
Remote control (wired or smartphone).
 USB 2.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
NFC,
Microphone port,
Headphone port,
Remote control (via smartphone).
 USB 2.0,
micro-HDMI,
802.11b/g/n WiFi,
NFC,
Remote control (wired or smartphone).
نوع باتری و تعداد عکس با یک بار شارژ
 DMW-BLF19 lithium-ion,
410 فریم
 Lithium-ion,
290 فریم
 NP-W126S lithium-ion,
340 فریم
 Lithium-Ion EN-EL15,
1240 فریم
 LP-E6N lithium-ion,
900 فریم
 NP-FW50 lithium-ion,
350 فریم
 NP-FZ100 lithium-ion,
650 فریم
 NP-FW50 lithium-ion,
370 فریم
 NP-FW50 lithium-ion,
400 فریم
 NP-BX1 lithium-ion,
220 فریم
وزن (همراهِ باتری)
 725 گرم  426 گرم  507 گرم  860 گرم  890 گرم  453 گرم  657 گرم  627 گرم  1095 گرم  299 گرم

 

این بود فهرستی از بهترین دوربین‌های DSLR مناسب برای فیلمبرداری که پس از بررسی و مقایسه‌های فراوان در دیجیت نست انتخاب شده‌اند. اما مناسب‌ترین دوربین فیلمبرداری ازنظر شما کدام است؟ بسیار مشتاقیم که شما مخاطبین گرامی نیز تجربیات، پیشنهاد‌ها و انتقادات خود را در قالب کامنت با ما در میان بگذارید.

 

بهترین دوربین فیلمبرداری DSLR
میانگین امتیاز
Summary
به مقاله‌ی پیش رو چه امتیازی می‌دهید؟
90 %
میانگین امتیاز
امتیاز کاربران : 0 (0 رای)
سایر مقالات به قلمِ محسن احمدی تبار

16
لطفا نظر خود را بگذارید

avatar
10 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
lunaمهدی فلاحتیم عکاسی فریمامیلادسید مصطفی سجادی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
luna
Guest
luna

سلام.ممنون بابت توضیحاتتون.برای مستند های حرفه ای مثل مستند های حیات وحش آفریقا که تو فضای باز هست از چه دوربیبن هایی استفاده میشه؟بهترین دوربین های مختص فیلمبرداری که هم برای فضای باز مناسب باشه هم برای زیر آب کدوم دوربین ها هستن؟و قیمتشون چنده؟ممنون میشم پاسخ بدید.

تیم عکاسی فریما
Guest
تیم عکاسی فریما

خیلی ممنون. کاملترین مطلبی که در این مورد خوندم پست شما بود. واقعا دستتون درد نکنه خیلی جامع بود

مهدی فلاح
Admin

با سلام
خیلی خوشحالیم که مورد پسندتون قرار گرفته!

میلاد
Guest
میلاد

یادش بخیر قدیما گوشی سونی زد وان بود کیفیت دوربینی در قالب گوشی داشت … اون زمان هم کیفیتش با دوربین ها رقابت داشت …

محمد
Guest
محمد

سلام در مجموع میشه گفت فیلمبرداری gh5 از ۵dmark4 بهتر است?

سید مصطفی سجادی
Admin

سلام
ممنون که توجه کردید دقیقا همینطور میباشد قدرت و امکانات فیلم برداری GH5 خیلی بهتر میباشد

پرویزی
Guest
پرویزی

جدول معلوم نیست

مهدی فلاح
Admin

سلام به شما
برای مشاهده‌ی کامل جدول باید از کامپیوتر و یا در حالت Desktop آن را مشاهده کنید.

سالار
Guest
سالار

سلام
بسیار مفید اما گرانقیمت

مسعود
Guest
مسعود

خسته نباشید
دوربین گوشی بنویسید
تو این گرونی از اینا نمیشه

سراب
Guest
سراب

جدول برای موبایل کامل نشان داده نمیشود

Ehsan
Guest
Ehsan

👍👍👍👍👍

نادر
Guest
نادر

دوربین فقط سونی ۷r

این را هم ببینید

بهترین کیبوردهای 2019 کدامند؟

کیبورد یکی از لوازم جانبی‌های مورد علاقه اکثریت کاربران کامپیوتری است. گیمرها، برنامه…