تکنولوژیمعرفی شرکت ها

تاریخچه شرکت لایکا

شرکت لایکا (Leica)

ما در این مقاله مانند دیگر مقالات درقسمت معرفی شرکت ها قصد داریم که در مورد تاریخچه شرکت لایکا، شروع و چگونگی ساخت اولین دوربین 35 میلی‌متری آن توضیح دهیم
 . نام leica از سه حرف اول نام Leitz و دو حرف اول کلمه‌ی camera برگرفته‌شده است.
اداره‌ی کل این کمپانی در شهر وتسلار (Wetzlar) آلمان می‌باشد.
کمپانی لایکا بیشتر به تولید محصولات عکاسی گران‌قیمت و پیچیده شناخته‌ میشود . محصولاتی که لایکا تولید می‌کند شامل دوربین‌های تک لنزی، محصولات عکاسی، دوربین‌های شکاری، مسافت یاب ها ی لیزری و محصولات نوری می‌باشد.

در حال حاضر کمپانی Leica Camera AG محصولات با کیفیتی در زمینه‌ی عکاسی تولید می‌کند. لایکا اولین شرکتی بود که دوربین های 35 میلی متری را به بازار عرضه کرد. از اختراعات و افتخارات شرکت لایکا میتوان به  لوازم‌جانبی مانند اتصال دهنده‌ی فلش، فیلم عکاسی(که قابلیت عکاسی 36 فریم بود) و فوکوس خودکار در دهه ی 70  میلادی اشاره کرد.

لایکا داری سه مرکز تولیدی در آلمان و یک مرکز در پرتقال می‌باشد.    Leicaمحصولات توسط بیش از 100 نمایندگی در سراسر جهان به فروش می‌رسد. بیشترین فروش لایکا، در آلمان و آمریکا است که به ترتیب 34 و 19 درصد از فروش این شرکت را به خود اختصاص داده است.

در سال 2016/2017 لایکا درآمدی حدود 400 میلیون یورو داشته که براساس آمارها رشدی 6 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است که موفقیت بسیار بزرگی در بازاریابی به حساب می‌آید.

دفتر مرکزی لایکا

دفتر مرکزی لایکا

تاریخچه و تأسیس شرکت لایکا

شروع و استارت کمپانی لایکا به سال 1849 بازمی‌گردد. یک مکانیک بااستعداد 23 ساله به نام کارل کلنر Carl Kellner، موسسه‌ای اپتیکی و نوری در شهر Wetzlar آلمان تأسیس کرد. موسسه شروع به تولید میکروسکوپ کرد که کیفیت این میکروسکوپ‌ها بسیار بالابود که مدتی لبعد،  محصولات  او شهرتی در جامعه علمی به دست آورد. کارل کلنر در سال 1855 در سن 29 سالگی به دلیل بیماری سل فوت کرد.

بررسی لپ تاپ HP SPECTRE X360
مشاهده کنید!

Carl-Kellner

 

بعد از مرگ کارل کلنر، همسر او با شخصی به نام فردریک بلفله Friedrich Belthle ازدواج کرد تا موسسه‌ای که همسر قبلیش تاسیس کرده بود را زنده نگه دارد. این کمپانی در این دوره، بیشتر جنبه‎ی اقتصادی پیدا کرد. در آن زمان کارگاهی بیست نفرِ بودند که به تولید میکروسکوپ مشغول بودند.

در سال 1864 مکانیکی به نام Ernst Leitz به موسسه اضافه شد. سال بعد، او شریک موسسه شد.

سال 1900 شرکت لایکا شهرت جهانی به دست آورد. در آن دوره فروش و بازار میکروسکوپ ها در حال رشد بود، لایکا 400 نفر را استخدام کرد که منجر به تولید 9000 میکروسکوپ در یک دهه شد. وقتی Ernst Leitz در سال 1920 درگذشت، پسر دومش Ernst Leitz II، این کسب و کار را در دست گرفت. چهار سال بعد، او نخستین دوربین، به نام leica را تولید کرد که موفقیتی بزرگ در تجارت به حساب می‌آمد.

تا دهه اول قرن بیستم، عکاسی بیشتر یک نوع سرگرمی بود و جنبه‌ی هنری وجود نداشت. دوربین‌های قدیمی بسیار سنگین بودند و نیاز به سه پایه‌ای بزرگ‌تر را داشتند که به این دلیل، اغلب عکاسان در استودیوها عکاسی می‌کردند. چندین شرکت، روی تولید دوربینی جمع‌وجور تر کار می‌کردند که درنهایت مدل‌هایی که روانه‌ی بازار شد، درنهایت هیچ‌کدام به موفقیت نرسیدند.

تولید اولین دوربین لایکا

در سال 1911 شخصی به نام اسکار برناک (Oskar Barnack) وارد شرکت شد که در قسمت تولید دوربین‌ها شروع به کارکرد. برناک در سال 1912، دو دوربین 35 میلی‌متری ساخت که در ثانیه، یک عکس را ثبت می‌کرد. نام این دو دوربین Ur-Leica و Original Leica بودند.
با شروع جنگ جهانی اول در سال 1914، پیشرفت‌هایی که شرکت لایکا داشت، برای چندین سال متوقف شد. پس از اتمام جنگ جهانی اول در سال 1924، Ernst Leitz II موفق شد که شش دوربین بسازد و یک سال بعد، دوربین‌های لایکا روانه‌ی بازار شد که یک موفقیت بزرگ به‌حساب می‌آمد.

تاریخچه شرکت کانن
مشاهده کنید!

Oskar Barnack

دوربین Ur Leica camera

اولین عکس گرفته شده توسط لایکا

انقلاب بزرگ عکاسی در دهه 1930

اولین دوربین لایکا مدل A از لنز ثابت استفاده می‌کرد و فاصله‌ی کانونی آن f/3.5 و سرعت شاتر آن 1/25 تا 1/500 بود و فیلم آن قادر به عکاسی 36 عکس بود. دوربین لایکا به‌اندازه‌ای بود که می‌توانست در جیب جا شود.
بسیاری از عکاسان شناخته‌شده آن زمان مانند Henri Cartier-Bresson از مشتریان وفادار این برند (لایکا) می‌باشند. او در مصاحبه‌ای در مورد لایکا چنین گفته است: «من تازه با دوربین لایکا آشنا شده بودم و از کارم لذت زیادی می‌بردم، دوربین به بخشی از چشمم تبدیل‌شده بود و از زمانی که با این دوربین آشنا شده بودم، نمی‌توانستم آن را از خودم جدا کنم»

Henri-Cartier-Bresson

بعدها کمپانی لایکا، قابلیت‌های بیشتری ازجمله تغییر لنز دوربین، منظره یاب و لنزهای Wide و Telephoto به این دوربین اضافه کردند. بعد از مدتی دوربین‌هایی باقیمت مناسب روانه‌ی بازار شدند.
در این دوره، دوربین Leica 35-mm به اوج محبوبیت خود رسیده بود و شرکت لایکا رقیبی جدی به نام Contax داشت.
در سال 1931 لایکا فیلمی برای عکاسی ارائه کرد که قادر به ثبت عکس‌های رنگی بود. با شروع جنگ جهانی دوم، تولید دوربین، متوقف شد. بااین‌حال عکس‌های زیادی در جنگ گرفته شد. بعد از جنگ هم، بسیاری از خبرنگاران، عکاسان مبتدی و حرفه‌ای از دوربین لایکا استفاده می‌کردند.
شرکت Leica در سال 1949، یک آزمایشگاه مدرن نوری، برای ارتقاء لنزهای اپتیکی تأسیس کرد و دو سال بعد از تأسیس آزمایشگاه، یک‌میلیون لنز تولید کردند که موفقیتی بزرگ به‌حساب می‌آمد.
در سال 1956 Ernst Leitz II فوت کرد و بعدازآن سه پسر او مدیریت را به دست گرفتند که در آن دوران رقابت بزرگ و حساسی بین دو کمپانی Leica و Contax بود.
دوربین‌های Leica و Contax بسیار گران‌قیمت بودند و بسیاری از عکاسان، نمی‌توانستند آن‌ها را تهیه کنند. در آن دوره یک سری کارخانه‌های مختلف، برای تصاحب بازار، دوربین‌های 35 میلی‌متری تولید کردند که بیشتر آن‌ها با شکست مواجه شدند اما یک کمپانی آمریکایی به نام Argus دوربینی 35 میلی‌متری تولید کرد که در ساخت آن موفق بود.

تاریخچه شرکت نیکون
مشاهده کنید!

دوربین 35 میلی‌متری Argus

بعد از جنگ جهانی دوم، ژاپنی‌ها وارد رقابت تولید دوربین شدند. دو کمپانی Canon و Nikon دوربین‌هایی به تقلید از Leica و Contax ساختند که بعدها، مورداستفاده‌ی خبرنگاران آمریکایی، برای عکاسی از جنگ کره قرار گرفت. در دهه‌ی 1950 و 1960 دوربین‌های ژاپنی به موفقیت‌های بزرگی درزمینه‌ی صادرات دوربین‌های خودرسی‌اند.
در دوره‌ی 1960 کمپانی لایکا تعدادی دوربین برای استفاده‌های خاص تولید کرد، برای مثال کمپانی لایکا، یک دوربینی برای ارتش سوئد تولید کرد که نشان ملی سوئد روی آن حک‌شده بود و یا دوربینی برای NASA طراحی کرد که از اندازه‌ی دوربین‌های متوسط، بزرگ‌تر ‌بود که قابلیت و امکانات بیشتری برای استفاده داشت.
با آغاز سال 1999 شخصی به نام Hanns-Peter Cohn مدیرکل کمپانی لایکا شد که در این دوره، اولین دوربین‌های دیجیتال را ساختند و با ساخت دوربین‌های دیجیتال وارد انقلابی بزرگ درزمینه‌ی عکاسی شدند.
در آخر لایکا (Leica) یکی از مهم‌ترین و تاثیرگزارترین برندهای قرن 19 و 20 می‌باشد.

 

تاریخچه دوربین‌های لایکا

نمونه عکس لایکا

self portrait

از اینکه وقتتان را برای خواندن تاریخچه‌ شرکت لایکا گذاشتید بسیار سپاسگزاریم . لطفاً نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

4.6/5 - (10 امتیاز)

‫2 دیدگاه ها

  1. باسلام من فرشادآذرهوشنگ هستم حدود 43سال که عکاسیمیکنم از سال1359 رتبه اول تا سوم جشنواره ها رابرایعکس برگزیده دارم چند فیلم کوتا ه تصویر برداری کردام که موفق به جایزه اول فیامبرداری در جشواره شدام قسمت کوتاهی از تصویر را که نور کم بود با هندیکم سونی گرفتم بقیه فیامرابا پاناسونیک800 svHS ادامه دادم برای مونتاژ متوجه شده ام کهرنگ تصویر پر کنتراست وعالی تر از دوربین اصلی از اب درامده وتا ان روز ازهندیکم ۸
    إستفاده نکرده بودام ومن نگران انتکه تصویربودامکه درجشنوار بخاطر بهترین تصویربردا رجایزه اول را گرفتم من نگران نویز کمنوری بودام کهمواجه شدام وتصویر رابدون نویز دیدام بعد دیگران از من می پرسیدان کهان تکه را چه کردی من صداشرا در نیاوردام هندیکم پشت صحنه را میگرفت و بهترین دوربینتصویر برداریسونیدیجیت میباشد دوربین DSLR کیفیت خوبی دارد ولی برای عکاسیاستنه فیام برداری خوب دوربینخوب برای فیلمبرداری کمپانی زیادی است خوب بسازید به عکاسی چه کار دارید درمور دلایکا بگویم که کارتیه برسون واقعگرای ناب است با لایکا دوردبر لایکا متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا