تکنولوژیمعرفی شرکت ها

تاریخچه شرکت نیکون

قبلاً تاریخچه شرکت کانن را در دیجیت نست ارائه کردیم. در این مقاله نیز سعی خواهیم کرد تا شما را به طور مختصر با شرکت نیکون (Nikon)، که یکی دیگر از معروف ترین شرکت های ژاپنیِ تولیدکننده‌ی ابزارهای نوری از دوربین عکاسی و فیلمبرداری گرفته تا میکروسکوپ و CT Scan است، آشنا کنیم. با ما تا پایان همراه باشید.

تاسیس شرکت نیکون

شرکت نیکون یا Nippon Kogaku (به ژاپنی 株式会社ニコン، می‌دونم که ژاپنی بلدید!) در سال 1917، با ادغام چندین شرکت تحقیقاتی که در زمینه‌ی تجهیزات نوری فعالیت می‌کردند، تأسیس شد. این شرکت در ژانویه سال 1921، در حالی با حدود 200 کارمند شروع به کار کرد که هشت تکنسین اصلی آن آلمانی بودند. در این دوران نیکون به شیوه‌ی دو کمپانی معروف لیتز (Leitz) و زایس (Zeiss) لوازم نوری (Optic)، غیر از دوربین عکاسی، تولید می‌کرد. این دو شرکت محصولات نوری گسترده‌ای مانند میکروسکوپ، تلسکوپ، تجهیزات نقشه‌برداری و دستگاه‌های اندازه‌گیری نوری تولید می‌کردند به طوری که در میان جوامع علمی و صنعتی تبدیل به کمپانی های شناخته‌ شده‌ای در زمینه‌ی تولید محصولات نوری شده بودند. نیکون نیز این دو شرکت را الگوی خود قرار داده بود.
تا جولای و اوت 1937 آن‌ها موفق به تولید لنز‌هایی نظیر f4.5، 3.5 و f2 شدند که همین لنزها به‌عنوان تجهیزات اولیه‌ی دوربین‌های کانن که به دوربین‌های Hansa معروف بودند به کار گرفته شد. شرکت نیکون درواقع تمام لنزهای کانن (canon) را تا اواسط سال 1947 تولید می‌کرد. در دهه‌ی هفتاد نیز نیکون یک سری لنزهای عکاسی 50 تا 700 میلیمتری را به سفارش شرکت کانن و با برند “Nikon” تولید کرد.

تاریخچه شرکت کانن
مشاهده کنید!

در ادامه‌ی مقاله‌ی تاریخچه شرکت نیکون قصد داریم نحوه ساخت اولین دوربین نیکون را توضیح دهیم. با دیجیت نست همراه باشید.

بنیان گذار نیکون

بنیان‌گذار کمپانی نیکون، Mitsubishi keiretsu

 

تولید اولین دوربین عکاسی نیکون

شرکت نیکون در اوایل سال 1946 تصمیم گرفت که اولین دوربین عکاسی خود را تولید کند. این شرکت در همین راستا، تحقیقات گستره‌ای را روی دوربین‌های DSLR (دوربین با قابلیت تعویض لنز) و لنز 35 میلی‌متری شروع کرد. نهایتاً در سپتامبر 1946، طراحی اولین دوربین عکاسی نیکون کامل شد که برای اولین بار از نام “Nikon” استفاده شد.

 

اولین دوربین نیکون

نیکون در طراحی اولین دوربین خود، از دو دوربین Leica و Contax  الهام گرفت.

 

نحوه ساخت دوربین عکاسی نیکون

با گذشت سالیان، بسیاری از مجموعه‌داران ادعا میکردند که نیکون، اولین دوربین عکاسی خود را از روی دوربین Contax کپی کرده است، ازطرفی مهندسان نیکون ادعا میکردند که دو دوربین Leica و Contax طراحی کاملی نداشتند اما برای نهایی کردن طرح دوربین خود، از این دو دوربین الهام گرفته‌اند.

در طراحی فرم اولیه‌ی بدنه، گوشه های خمیده، چرخ فوکوس، چرخ کنترل برای لنزها و صفحه تزئینات جلوی دوربین از دوربین عکاسیِ Contax، شاتر و بافت شبیه پارچه‌ی روکش بدنه نیز از دوربین Leica الهام گرفته شد.

 

نام و لوگوی شرکت نیکون

این شرکت در طول حیات خود از نام های متفاوتی برای دوربین‌های تولید خود استفاده کرده است که شاید بعضی از آن‌ها برای شما آشنا باشند.

تاریخچه‌ی نام هایی که دوربین‌های نیکون به خود گرفته اند به ترتیب زیر می‌باشد:

  • BENTAX
  • PENTAX
  • PANNET
  • NICCA
  • NIKKA
  • NIKORET
  • NIKO
  • NIKKORETTE
  • و در نهایت، Nikon.
بررسی لپ تاپ HP SPECTRE X360
مشاهده کنید!

این موضوع در مورد لوگوی محصولات این شرکت نیز برقرار است. (تصویر زیر را ببینید)

تاریخچه نیکون

تاریخچه لوگوی نیکون

 

Nikon Metrology

Nikon Metrology، بخشی از  نیکون می‌باشد که محصولات سخت افزاری و نرم افزاری تولید می کند. محصولات این بخش شامل CT-Scan ، دستگاه اندازه گیری مختصات (CMM)، سیستم های رادار، میکروسکوپ، CMM قابل حمل، دستگاه‌های اندازه گیری حجم‌های بزرگ، اندازه‌گیری حرکت، نرم افزارهای مترولوژی از جمله CMM -Manager، CAMIO Studio، Inspect-X، Focus و Automeasure و داده های اندازه گیری، است.

همچنین، نیکون تولید کننده تجهیزات چشم پزشکی، لوپ ها، منوکول ها، تلسکوپ های دو چشمی، میکروسکوپ ها، دستگاه های اندازه گیری لایس، دوربین های میکروسکوپ، دستگاه های اندازه گیری نوری و اسکنر برای ساخت مدار و همچنین عینک های آفتابی و عینک های مخصوص عکاسی نیز می‌باشد.

 

Alphaphot

نیکون و جنگ جهانی دوم

با شروع جنگ‌ جهانی دوم، شرکت نیکون به بزرگترین تولیدکننده تجهیزات اپتیکی برای ارتش ژاپن تبدیل شد. میزان تولید آن‌ها به قدری بود که 19 کارخانه و 23،000 کارمند را به خود مشغول کرده بود.

تجهیزاتی که شرکت نیکون در این دوره تولید میکرد شامل دوربین های دو چشمی، لنزهای هوایی، دستگاه‌های نشانه‌گیریِ بمب ها و پریسکوپ ها بوده است.

میکروسکوپ

پروسکوپ

نمونه‌ای از تجهیزاتی که شرکت نیکون در جنگ جهانی دوم تولید کرده است.

با پایان جنگ‌جهانی دوم، شرکت نیکون به یک کارخانه با 1400 کارمند محدود شد و شروع به تولید گسترده‌ی محصولات نوری کرد. در این دوره، نیکون در ژاپن به شهرت رسیده بود اما در جهان هنوز برندی ناشناخته بود و می‌رفت تا رفته رفته جایگاه خود را در سراسر نیا نیز بدست آورد.

تاریخچه شرکت لایکا
مشاهده کنید!

از اینکه با مطالعه‌ی تاریخچه شرکت نیکون همراه ما بودید سپاسگزاریم. لطفاً نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن